Preskočiť na obsah

SPELEOFOTOGRAFIA 2020 – vyhodnotenie

Milí priatelia, jaskyniari, milovníci umeleckej fotografie, získavanej často za tých najťažších podmienok na fotografovanie, z hlbín Zeme!

Vyhlasovanie výsledkov medzinárodnej súťažnej prehliadky umeleckej fotografie Speleofotografia 2020 prebehlo v Liptovskom Mikuláši, mestečku obklopeného množstvom významných jaskýň, medzi nimi aj najdlhšieho jaskynného systému a najhlbšieho jaskynného systému na Slovensku. Práve preto tu vzniklo aj múzeum, ktoré sa zaoberá problematikou jaskyniarstva, z toho širšieho pohľadu, ako časti chránenej prírody. Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva si v tomto roku pripomína 90. výročie svojho vzniku a súčasne je tento rok aj rokom organizovania 20.-teho ročníka výstavy umeleckej fotografie s problematikou jaskyniarstva. Ako minulé ročníky aj tento zorganizovalo múzeum v spolupráci so Štátnou ochranou prírody – Správou slovenských jaskýň, Slovenskou speleologickou spoločnosťou a s mestom Liptovský Mikuláš. Katalóg výstavy vydalo múzeum s finančnou podporou Environmentálneho fondu Ministerstva životného prostredia, ktoré je jeho zriaďovateľom. V tomto roku sa uskutočnilo vyhlasovanie výsledkov z dôvodu pandémie Covid-19 bez prítomnosti verejnosti. Na jednej strane nám je trochu ľúto, že sme sa nemohli stretnúť osobne pri vyhlasovaní výsledkov, na druhej strane však hlavné ceny sú udeľované väčšinou zahraničným autorom, a tak si ho ocenení snáď budú môcť lepšie vychutnať. Možno nám pandémia takto vnukla celkom užitočnú myšlienku aj pre ďalšie ročníky, organizovať vždy vyhlasovanie výsledkov aj on-line formou.

O oceneniach rozhodla medzinárodná porota v zložení Pavol Kočiš – Slovensko, predseda poroty, Marek Audy (Česká republika), Cosmin Berghean (Rumunsko), Daniel Lee (Ruská federácia) a Pavol Staník (Slovensko), členovia poroty. Ďakujeme za prácu nielen porote, ale aj všetkým členom Organizačného výboru, pánom Bohuslavovi Kortmanovi, Michalovi Dankovi, Lukášovi Vlčekovi, členom Slovenskej speleologickej spoločnosti a pani Dagmar Lepišovej pracovníčke Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva. Tiež chceme poďakovať všetkým sponzorom, ktorí sú uvedení v katalógu za podporu tohto podujatia.

Svoje diela v tomto ročníku predstavilo 42 fotografov zo 14 krajín sveta. Opäť sa prezentovali v dvoch kategóriách – Krása jaskýň a Speleomoment. Zachytili tak nielen úžasné detaily jaskynnej výzdoby a krás podzemného sveta, ale aj momenty z objavovania jaskýň a ich prieskumu. Na fotografiách sa tak striedajú statické motívy neživej prírody s dynamikou sveta, ktorý do jaskýň preniká spolu s ich objaviteľmi. V katalógu ktorý si budete môcť virtuálne prelistovať je výber 100 najúspešnejších fotografií, z ktorých porota ocenila nasledovné:

Kategória A: Krása jaskýň

3. miesto

Deep Blue. Foto: Rainer Straub (Nemecko)

2. miesto

Reincarnation. Foto: Marek Csukás (Česká republika)

1. miesto

Les racines du Paradis. Foto: Rémi Flament (Francúzsko)

Les racines du Paradis. Foto: Rémi Flament (Francúzsko)

Kategória B: Speleomoment

3. miesto

Alum Pot: Foto: Mark Burkey (Veľká Británia)

Alum Pot: Foto: Mark Burkey (Veľká Británia)

2. miesto

Eye for Eye. Foto: Rémi Flament (Francúzsko)

Eye for Eye. Foto: Rémi Flament (Francúzsko)

1. miesto

Hyperspace Caver. Foto: Romain Venot (Francúzsko)

Hyperspace Caver. Foto: Romain Venot (Francúzsko)

Cena internetového hlasovania

Maaras Cave. Foto: Christos Pennos (Grécko)

Hlavná cena súťaže

Gonvillars River. Foto: Romain Venot (Francúzsko)

Oceneným gratulujeme!

Zároveň ďakujeme zúčastneným a s pozvaním prezrieť si katalóg výstavy gratulujeme aj autorom všetkých vybratých fotografií do katalógu a tešíme sa na Vašu účasť o dva roky, na súťaži Speleofotografia 2022!

Za organizačný výbor súťaže Speleofotografia 2020

Danka Šubová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.