Speleofotografia 2022 + online formulár

 

 

21. ročník Medzinárodná súťažná výstava fotografií s jaskyniarskou tematikou

Organizátori:

– Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva
– Slovenská speleologická spoločnosť
– Štátna ochrana prírody SR – Správa slovenských jaskýň
– mesto Liptovský Mikuláš

viac o súťaži…

História

 

O nás

Napriek tomu, že prvé fotografie podzemných priestorov jaskýň pochádzajú už z devätnásteho storočia, fotenie v jaskyniach dodnes nie je ľahkým koníčkom. Zložité plánovanie a príprava sú len začiatkom. Fotenie si vyžaduje okrem špeciálnej techniky nemalú dávku odvahy, jaskyniarske skúsenosti, zručnosť v osvetľovaní, no najmä zohratý kolektív jaskyniarov. Speleofotografia je tímová práca. Fotograf zvyčajne potrebuje pomôcť s transportom, s aranžovaním scény a osvetlením. Na stlačenie spúšte fotoaparátu čaká tím jaskyniarov v tme podzemia raz pár minút, inokedy i zopár hodín. Blesk! Tak táto sa ozaj vydarila!

Väčšina účastníkov Speleofotografie patrí medzi jaskyniarsku špičku. Ich diela sa čoraz viac uberajú smerom k zachyteniu dynamiky speleologických aktivít. Zobrazením úskalí objavovania a prieskumu jaskýň ukazujú svetu, že jaskyniarčenie patrí medzi tie najnáročnejšie, ale zároveň najvyzývavejšie či najpodnecujúcejšie ľudské aktivity. Popri zlaňovaní hlbokých priepastí, prekonávaní divokých riek a podzemných jazier, či plazení sa úzkymi prielezmi, sa cit pre krásu v detaile prejavuje prostredníctvom statických motívov jaskynnej výzdoby. Kryštalické agregáty, jaskynné perly, mnohotvaré kvapľové útvary, trblietavé pevnosti z ľadu. Aké prekvapenie nám ešte jaskyňa nachystá? 

Speleofotografia je medzinárodná súťažná výstava fotografií s jaskyniarskou tematikou, ktorej zámerom je prezentovať unikátnosť podzemného sveta, priblížiť prácu jaskyniarov a tiež formy života v jaskyniach. Súťažné fotografie boli touto formou prvýkrát prezentované verejnosti na pôde Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v roku 1982. Počas predchádzajúcich ročníkov bolo prezentovaných cca 1 500 fotografií autorov z viac než dvadsiatich štátov sveta. Neváhajte a pridajte sa k nám!

 

Lukáš Vlček

Najnovšie Instagram príspevky @speleof

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.