Preskočiť na obsah



Speleofotografia 2022 – vyhodnotenie

Jaskyniari patria medzi najzvedavejších ľudí našej planéty. Medzi ich charakteristické črty patrí aj to, že životné situácie nepovažujú za problémy, ale berú ich ako výzvy. Možno je to spôsobené práve prostredím, v ktorom pôsobia. Veď jaskyne sú samá záhada, ukrytá v tme pred našimi očami. Tajomstvá kam len pozriete. Ako ich odhaliť a ako ich ukázať svetu? Fotografia je jedným z esenciálnych spôsobov, ako podchytiť každý z atribútov tajomného tmavého podzemného sveta. Vniesť doň svetlo básnicky či osvetliť ho v technickom zmysle slova, ani to a ani ono vôbec nie je jednoduché. Svet jaskýň je nielen temný, ale i celkom komplikovaný, náročný na pohyb i pobyt, vyžadujúci si zladený tím skúsených jaskyniarov.

Ako ich odhaliť a ako ich ukázať svetu? Fotografia je jedným z esenciálnych spôsobov, ako podchytiť každý z atribútov tajomného tmavého podzemného sveta. Vniesť doň svetlo básnicky či osvetliť ho v technickom zmysle slova, ani to a ani ono vôbec nie je jednoduché. Svet jaskýň je nielen temný, ale i celkom komplikovaný, náročný na pohyb i pobyt, vyžadujúci si zladený tím skúsených jaskyniarov.

Fotografi tohtoročnej súťaže to svojimi dielami dokonalo demonštrujú. Priesečníkom rôznorodých námetov je nielen mimoriadne silné puto autorov k jaskynnému prostrediu, ale i k priateľom, ktorí ich cestou v podzemí sprevádzajú. Fotografie tak predstavujú pomyselnú plavbu riekou Acheron, z ktorej však, práve vďaka nim, jest vždy návratu.

Roku 2022 prebehol 21. ročník fotografickej súťaže s témou jaskýň – Speleofotografia 2022. Organizovalo ho Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky – Správa slovenských jaskýň, Slovenská speleologická spoločnosť a mesto Liptovský Mikuláš. Svoje diela predstavilo 46 fotografov zo 16 krajín sveta. Dokopy odprezentovali 264 fotografií, opäť v dvoch kategóriách – Krása jaskýň a Speleomoment.

čítať ďalej ……

 

 

História

 

O nás

Napriek tomu, že prvé fotografie podzemných priestorov jaskýň pochádzajú už z devätnásteho storočia, fotenie v jaskyniach dodnes nie je ľahkým koníčkom. Zložité plánovanie a príprava sú len začiatkom. Fotenie si vyžaduje okrem špeciálnej techniky nemalú dávku odvahy, jaskyniarske skúsenosti, zručnosť v osvetľovaní, no najmä zohratý kolektív jaskyniarov. Speleofotografia je tímová práca. Fotograf zvyčajne potrebuje pomôcť s transportom, s aranžovaním scény a osvetlením. Na stlačenie spúšte fotoaparátu čaká tím jaskyniarov v tme podzemia raz pár minút, inokedy i zopár hodín. Blesk! Tak táto sa ozaj vydarila!

Väčšina účastníkov Speleofotografie patrí medzi jaskyniarsku špičku. Ich diela sa čoraz viac uberajú smerom k zachyteniu dynamiky speleologických aktivít. Zobrazením úskalí objavovania a prieskumu jaskýň ukazujú svetu, že jaskyniarčenie patrí medzi tie najnáročnejšie, ale zároveň najvyzývavejšie či najpodnecujúcejšie ľudské aktivity. Popri zlaňovaní hlbokých priepastí, prekonávaní divokých riek a podzemných jazier, či plazení sa úzkymi prielezmi, sa cit pre krásu v detaile prejavuje prostredníctvom statických motívov jaskynnej výzdoby. Kryštalické agregáty, jaskynné perly, mnohotvaré kvapľové útvary, trblietavé pevnosti z ľadu. Aké prekvapenie nám ešte jaskyňa nachystá? 

Speleofotografia je medzinárodná súťažná výstava fotografií s jaskyniarskou tematikou, ktorej zámerom je prezentovať unikátnosť podzemného sveta, priblížiť prácu jaskyniarov a tiež formy života v jaskyniach. Súťažné fotografie boli touto formou prvýkrát prezentované verejnosti na pôde Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v roku 1982. Počas predchádzajúcich ročníkov bolo prezentovaných cca 1 500 fotografií autorov z viac než dvadsiatich štátov sveta. Neváhajte a pridajte sa k nám!

Lukáš Vlček

Najnovšie Instagram príspevky @speleof

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.