Preskočiť na obsah

Speleofotografia 2018 – výsledky

Ak niekto povie: „Som speleológ“, skladám pred ním klobúk. Za týmto pojmom totiž stojí kusisko driny! Kým horolezci musia vyjsť na kopec a zliezť z neho dolu, jaskyniari zväčša na kopec vyjdú, spustia sa do jeho útrob, pri ceste von na horu vylezú druhýkrát, a až tak sa vydajú na cestu domov. Je to dvojitý výkon, dvojnásobné úsilie. Tam dole skúmajú, dokumentujú, merajú a objavujú svet, o ktorom nik netuší. Pre ľudské oko neviditeľné podzemné kráľovstvo večnej tmy. Neodnášajú si z neho nič hmotné, hmatateľné, nič, čo sa dá speňažiť. Len nové zážitky, poznatky, objavy. Jaskyňa ich učí pokore, skromnosti a priateľstvu. Človek sám by bol v jaskyni ničím. Prieskum si vyžaduje tím, skúsenosti, odvahu a disciplínu. A keď jaskyniar zvládne labyrinty chodieb, hlboké priepasti, sifóny a dravé podzemné rieky, prichádza čas na umenie.

„Kto nevystúpil na vysokú horu a nezostúpil do hlbokej priepasti, ten nepozná skutočnú hrúbku zeme.“ – hovorí čínska ľudová múdrosť. Pravda, ľahké to nie je, zabudla poznamenať. Jaskyne sú akoby svetom obráteným tomu nášmu. Sú iné než sme zvyknutí. Nachádzame v ňom nenájdené. O tom, s čím sa jaskyniari stretli v inverznej krajine, vo svete pod našimi nohami, hovoria diela Speleofotografie. Súťaže, ktorej sa tohto roku zúčastnilo 45 fotografov z 13 krajín Európy, Ameriky a Ázie. Spolu 298 záberov speleofotografov, ktorí sa rozhodli svetlom bleskov len na malú chvíľku ožiariť podzemie a z absolútnej tmy tak navždy vytesať umelecké diela!

19. ročník medzinárodnej fotografickej súťaže s jaskyniarskou tematikou Speleofotografia 2018 organizovalo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky – Správa slovenských jaskýň, Slovenská speleologická spoločnosť a mesto Liptovský Mikuláš. Tohto roku súťaž pokračovala vo vysokej kvalitatívnej úrovni. Súťažilo sa v dvoch kategóriách, Krása jaskýň a Speleomoment, oficiálne sa udelili po 3 ceny v oboch kategóriách, hlavná cena Speleofotografie a dve špeciálne ceny podľa úspešnosti internetového hlasovania. Fotografie prihlásené do súťaže prostredníctvom on-line formulára vyhodnocovala odborná porota v zložení Pavol Kočiš (Slovensko), Peter Gedei (Slovinsko), Staszek Kotarba (Poľsko), Cosmin Nistor a Cristian Țecu (Rumunsko) a Pavol Staník (Slovensko). Organizačnému výboru predsedala riaditeľka Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva Danka Šubová, členmi boli Michal Danko, Bohuslav Kortman, Dagmar Lepišová, Mária Ošková a Lukáš Vlček. Zo stovky najúspešnejších fotografií sa v podmienkach liptovskomikulášskeho múzea zostavil a v tlačiarni GEORG v Žiline vytlačil katalóg Speleofotografie 2018, ktorého vznik podporil Environmentálny fond Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky.

Od roku 1982, kedy prebehol prvý ročník súťaže, prešla Speleofotografia viacerými zmenami. Z pôvodne lokálnej súťaže je dnes fotografická udalosť medzinárodného formátu. Na slávnostnej vernisáži 18. ročníka fotografickej súťaže Speleofotografia dňa 16. novembra 2018 sa v reprezentačných priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši vyhlásili výsledky súťaže.

 

Hlavnú cenu súťaže získala fotografia Hurricane fotografa Rémi Flament z Francúzska

Kategória Krása jaskýň

 

1.miesto: Inside the Heart of Ice Cape – Alessio Romeo (Taliansko)

2.miesto: Intimacy – Claudiu Szabó (Rumunsko)

3.miesto: Crystal – Juraj Šurka (Slovensko)

Kategória Speleomoment

 

1.miesto: Peak Stream Way – Mark Burkey (Veľká Británia)

2.miesto: Micro-biologist at Work – Alessio Romeo (Taliansko)

3.miesto: The Last Supper – Viktor Lyagushkin (Rusko)

 

Hlasovaním na sociálnych sieťach získali ocenenie fotografie Mark Burkey (Veľká Británia) – Marble Shower a Maciej Fryń (Poľsko) – Đalovića Pećina.

Víťazom gratulujeme!

 

Mnohí z účastníkov Speleofotografie patrí medzi jaskyniarsku elitu. Ich diela sa čím ďalej, tým viac uberajú smerom k zachyteniu rôznorodosti a dynamiky speleologických aktivít. Zobrazením úskalí objavovania a prieskumu jaskýň ukazujú svetu, že jaskyniarčenie patrí medzi tie najnáročnejšie, ale zároveň najvyzývavejšie, a tiež najpodnecujúcejšie ľudské aktivity. A tak sa lezenie komínov, zlaňovanie priepastí, plazenie v zablatených úžinách či prekonávanie podzemných jazier, riek a vodopádov, na fotografiách strieda s kamennými zátišiami či detailami jaskynnej minerálnej výzdoby. A nielen to, do diel sa vkrádajú pocity cez portrétovú fotografiu, postavy na scénach rozvíjajú dej, fotky sú kompozične i prevedením čoraz náročnejšie. Skutočnosť, že jedna z deviatich cien Speleofotografie 2018 ostáva na Slovensku, znamená, že naša domovina je nielen krajom úžasných jaskýň, ale i mimoriadne nadaných jaskynných fotografov.

Výstava Speleofotografia 2018 v priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva na Školskej ulici 4 v Liptovskom Mikuláši tu bude inštalovaná do 7. januára 2019. Vo februári sa plánuje presunúť do výstavných priestorov vybraných miest nielen na Liptove, ale aj v Bratislave či v blízkom zahraničí.

za organizačný výbor Lukáš Vlček

 

Stovku najúspešnejších fotografií súťaže a deväť ocenených nájdete na stránkach katalógu Speleofotografia 2018: 

 

Fotografie z vernisáže súťaže Speleofotografia 2018 (Michal Oravec – SMOPaJ, Vladimír Škuta)

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.