Napriek tomu, že prvé fotografie podzemných priestorov jaskýň pochádzajú už z devätnásteho storočia, fotenie v jaskyniach dodnes nie je ľahkým koníčkom. Zložité plánovanie a príprava sú len začiatkom. Fotenie si vyžaduje okrem špeciálnej techniky nemalú dávku odvahy, jaskyniarske skúsenosti, zručnosť v osvetľovaní, no najmä zohratý kolektív jaskyniarov. Speleofotografia je tímová práca. Fotograf zvyčajne potrebuje pomôcť s transportom, s aranžovaním scény a osvetlením. Na stlačenie spúšte fotoaparátu čaká tím jaskyniarov v tme podzemia raz pár minút, inokedy i zopár hodín. Blesk! Tak táto sa ozaj vydarila!
Speleofotografia 2016 je plná vydarených fotografií! Osemnásty ročník medzinárodnej fotografickej súťaže s tematikou jaskýň oslovil 54 speleofotografov, ktorí sa rozhodli podeliť o svoje jaskyniarske zážitky. Autori 327-tich fotografií pochádzajú zo 17 krajín Európy, Ameriky a Ázie. Fotografie v dvoch tematických kategóriách zachytávajú krásu jaskýň a jedinečné speleomomenty, presne také, aké sa dajú zažiť výlučne pod zemou.
Väčšina účastníkov Speleofotografie patrí medzi jaskyniarsku špičku. Ich diela sa čoraz viac uberajú smerom k zachyteniu dynamiky speleologických aktivít. Zobrazením úskalí objavovania a prieskumu jaskýň ukazujú svetu, že jaskyniarčenie patrí medzi tie najnáročnejšie, ale zároveň najvyzývavejšie či najpodnecujúcejšie ľudské aktivity. Popri zlaňovaní hlbokých priepastí, prekonávaní divokých riek a podzemných jazier, či plazení sa úzkymi prielezmi, sa cit pre krásu v detaile prejavuje prostredníctvom statických motívov jaskynnej výzdoby. Kryštalické agregáty, jaskynné perly, mnohotvaré kvapľové útvary, trblietavé pevnosti z ľadu. Aké prekvapenie nám ešte jaskyňa nachystá? O tom, že je podzemné prostredie plné nečakaných krás, vás aj tohto roku presvedčí výber 100 najlepších fotografií talentovaných speleofotografov. Tu sú! Prajeme vám príjemné zážitky pri ich listovaní!
Lukáš Vlček